Przejdź do zawartość

Przełom w recyklingu czarnego plastiku

Opublikowany:

Średni czas czytania: 3 Minuty

Specjaliści firmy Unilever opracowali nową, przełomową technologię, która rozwiązuje problem sortowania i recyklingu czarnego plastiku. Firma udostępni ją wszystkim chętnym.

Plastic scrub beads

Czarny plastik od lat stanowi największe wyzwanie dla specjalistów od recyklingu. Powodem jest pigment „carbon black” używany do barwienia butelek, który pochłania wiązki bliskiej podczerwieni wykorzystywanej do sortowania odpadów. W konsekwencji maszyny segregujące nie są w stanie odróżnić czarnego pigmentu, a tony plastiku trafiają do odpadów mieszanych i nie zostają poddane recyklingowi. Nowa technologia opracowana przez Unilever umożliwi odpowiednie sortowanie czarnego plastiku i tym samym włączy go do obiegu zamkniętego.

Unilever jest pionierem badań nad opracowaniem nowej receptury czarnego pigmentu, używanego do produkcji butelek z HDPE (polietylenu o wysokiej gęstości) dla kosmetyków TRESemme i Lynx (Axe). Dzięki zastosowaniu innowacyjnej formuły, pigment stanie się widoczny dla skanera w trakcie sortowania.

W 2019 roku opakowania oparte na nowej metodzie zostaną wprowadzone w Wielkiej Brytanii. W wielu sklepach dostępne są już nowe butelki kosmetyków TRESemme, a niedługo dołączą do niej produkty Lynx (Axe). Do końca roku opakowania obu marek będą składały się w 30% z plastiku przetworzonego. Dzięki temu w samej Wielkiej Brytanii może zostać uratowane aż 2500 ton plastikowych butelek rocznie, co odpowiada wadze ponad 1200 samochodów rodzinnych.

Technologia dla wszystkich

W trosce o ochronę środowiska Unilever postanowił podzielić się innowacyjną formułą z innymi. We współpracy z RECOUP (wiodącym organem w recyklingu tworzyw sztucznych) oraz partnerami w zarządzaniu odpadami Veolia, Viridor, Suez i TOMRA, przeprowadzono badania. Testy dowiodły, że nowy pigment jest możliwy do wykrycia w zakładach recyklingu materiałów na terenie Wielkiej Brytanii. Przełomowa technologia zostanie także udostępniona innym producentom.

Zobowiązaliśmy się, by do 2025 roku wszystkie nasze opakowania z tworzyw sztucznych nadawały się do ponownego użycia, recyklingu lub kompostowania, a także do wykorzystania większej ilości materiałów z tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu w opakowaniach naszych produktów. W Wielkiej Brytanii chcemy przyspieszyć te procesy. Opracowana technologia przybliża nas do spełnienia naszych założeń i wnosi znaczący wkład do realizacji celów paktu o zrównoważonym wykorzystywaniu plastiku. Chcielibyśmy podziękować naszym partnerom z branży za współpracę, która to umożliwia – podkreśla Sebastian Munden, Dyrektor Generalny Unilever w Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Współpraca firmy Unilever w walce z zanieczyszczaniem środowiska przez plastik

Unilever jest jednym z inicjatorów i sygnatariuszy paktów o zrównoważonym wykorzystywaniu plastiku, zawartych w wielu państwach, w tym m. in. w Wielkiej Brytanii oraz w Polsce. Podpisaniu porozumień przyświeca wizja stworzenia gospodarki, w której tworzywa sztuczne nigdy nie stają się odpadami. Polski pakt na rzecz zrównoważonego wykorzystywania tworzyw sztucznych został podpisany 16 kwietnia 2019 roku.

Sygnatariusze Paktu zobowiązali się, by do końca 2019 roku stworzyć Mapę Drogową przejścia na bardziej zrównoważone wykorzystywanie tworzyw sztucznych w Polsce. W kolejnych latach uczestnicy paktu będą upowszechniać dobre praktyki i rozwiązania, które doprowadzą do zmniejszenia plastikowych opadów na świecie. Nowa technologia ułatwiająca recykling czarnego plastiku jest kolejnym stopniem w realizacji założonych celów.

Wróć do góry