Przejdź do zawartość

Unilever wykorzysta nowe technologie w procesie rekrutacji

Opublikowany:

Średni czas czytania: 2 Minuty

Unilever ruszył z nowym procesem rekrutacyjnym wykorzystującym nowe technologie w selekcji najlepszych kandydatów. Firma, która każdego roku otrzymuje ponad 250 000 aplikacji, od połowy 2016 roku wdraża nowy, globalny proces rekrutacji, w którym korzysta z pomocy gier, wirtualnych rozmów oraz sztucznej inteligencji do wyboru kandydatów na swój topowy program menadżerski.

Grafika pokazująca aplikację poprzez telefon

W pierwszej połowie marca do krajów, w których został wdrożony nowy proces, dołączyły państwa Europy Środkowo-Wschodniej, tj. Polska, Czechy, Słowacja, Węgry oraz Rumunia.

Proces został zaprojektowany z myślą o pokoleniu Y i wykorzystuje sztuczną inteligencję w analizie danych i profili kandydatów tak, aby wyeliminować potencjalne uprzedzenia czy błąd ludzki. Taki kierunek jest zgodny z wartościami firmy, która stawia duży nacisk na różnorodność swoich talentów i równe szanse w procesie rekrutacyjnym.

“W Unilever wierzymy, że w gwałtownie zmieniającej się rzeczywistość potrzebujemy nowej jakości liderów, którzy będą gotowi odpowiedzieć na wiążące się z nią wyzwania. Dlatego zdecydowaliśmy się na wdrożenie pionierskiego procesu rekrutacyjnego, który pozwoli nam zarówno na wykorzystanie popartych naukowo narzędzi oceny, jak i zagwarantowania zupełnie nowego doświadczenia dla naszych kandydatów. Dodatkowo nowy proces rekrutacyjny pomoże nam w zwiększeniu różnorodności naszych talentów, bowiem przesuwamy nacisk z doświadczeń kandydatów, na ich potencjał. Mamy nadzieję, że nowy rodzaj rekrutacji pozwoli im na zademonstrowanie swojego potencjału.” – mówi Danielle van-Broek, VP Human Resources w Europie Środkowo-Wschodniej.

Nowy, szybszy i bardziej elastyczny proces składa się z czterech etapów, z czego w każdym kandydatom udzielana jest informacja zwrotna. Na samym początku aplikujących czeka wypełnienie krótkiego formularza, z czego większość informacji mogą zmigrować ze swojego profilu LinkedIn. Osoby, które przeszły wstępną weryfikację, w tym m.in. ukończenie lub plan ukończenia studiów magisterskich oraz gotowość do odbycia międzynarodowych rotacji, dostają zaproszenie do etapu gier, w których oceniane jest ich dopasowanie do profilu stażysty menadżerskiego w Unilever.

Najlepsi kandydaci biorą udział w wirtualnym wywiadzie rekrutacyjnym, w którym swoje odpowiedzi na pytania mogą nagrać za pomocą smartfona w wybranym przez nich momencie i miejscu. Ostatnim etapem rekrutacji jest tzw. Discovery Centre, czyli całodniowe doświadczenie pracy w Unilever. Tego dnia kandydaci będą mieli okazję poznać smak pracy w dziale, do którego aplikują. Czeka ich między innymi zespołowa sesja kreatywna, przygotowanie prezentacji, dyskusje grupowe oraz coachingowa rozmowa z managerem.

Na każdym etapie rekrutacji obowiązuje dwustronna informacja zwrotna – zarówno kandydat otrzymuje raporty dotyczące jego profilu i postępu w rekrutacji, jak i ma możliwość przekazania swojej oceny poszczególnych etapów do Unilever.

Wróć do góry