Unilever podsumowuje kolejny rok drogi do redukcji plastiku
Firma zwiększyła wykorzystanie plastiku pochodzącego z recyklingu opakowań od konsumentów do 75 000 ton i planuje podwoić tę liczbę w ciągu kolejnych 12 miesięcy.
Unilever, właściciel m.in. marek takich jak: Dove, Domestos, Knorr, Cif, czy Magnum, podsumował kolejny rok działań związanych z redukcją odpadów plastikowych. Pomimo pandemii Covid-19, firma znacznie zwiększyła wykorzystanie tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu.
W ubiegłym roku Unilever stał się pierwszym dużym producentem towarów konsumpcyjnych, który zobowiązał się do tak znaczącej redukcji plastiku w swoim portfolio. Firma poinformowała, że do 2025 r. o połowę zmniejszy zużycie pierwotnego plastiku, redukując zużycie opakowań z tworzyw sztucznych o ponad 100 tys. ton i zwiększając wykorzystanie plastiku pochodzącego z recyklingu. W ciągu roku firma:
"Kultura produktów jednorazowych i związane z nią modele biznesowe niestety nadal dominują w naszym życiu i niszczą naszą planetę. Mimo trudnych warunków nie możemy jednak zapominać o skali problemu zanieczyszczenia plastikiem. Bardzo ważne jest, abyśmy we współpracy z innymi producentami w branży wciąż ograniczali liczbę zużywanych przez nas tworzyw sztucznych i efektywnie przechodzili na gospodarkę o obiegu zamkniętym"
mówi Alan Jope, CEO Unilever.
Unilever prowadzi badania w zakresie poszukiwania nowych sposobów dostarczania produktów, kierując się przy tym zasadą "Less, Better, No" plastic.
Unilever współpracuje z wieloma partnerami, pomagając w zbiórce i przetwarzaniu opakowań plastikowych. W tym celu realizuje programy w wielu krajach, w tym w Brazylii, Indiach, Indonezji, na Filipinach, w Rosji, RPA, Tajlandii, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.
Refill to nic innego, jak możliwość ponownego napełnienia pustych butelek po ulubionych produktach – kosmetykach, żelach pod prysznic czy detergentach. Pierwszym produktem do prania refill Unilever było OMO Concentrate. Produkt został przetestowany w Brazylii w 2019 r. i odniósł wielki sukces. Na jego użytkowanie zdecydowało się 30 proc. tamtejszych konsumentów.
W ciągu 12 miesięcy od wprowadzenia na rynek w Wielkiej Brytanii Cif Ecorefills, Unilever zredukował 171 ton tworzyw sztucznych w samej Wielkiej Brytanii i umożliwił setkom tysięcy klientów ponowne użycie butelek typu spray bez potrzeby zakupu kolejnych. Ten rozcieńczalny format został od tego czasu wprowadzony w Polsce oraz wielu krajach europejskich, Kanadzie i Australii.
Unilever kontynuuje też testowanie stacji refillowych w sklepach. Nawet w trakcie Covid-19 firma planuje kolejne pilotaże na całym świecie. W tym miesiącu w Wielkiej Brytanii Unilever uruchomił swoją największą w Europie stację refillową. W automatach można napełnić opakowania wielokrotnego użytku środkami do prania, czy produktami do higieny osobistej.
Aby przyspieszyć przejście na gospodarkę obiegu zamkniętego i jeszcze bardziej ograniczyć wykorzystanie tworzyw sztucznych, firma powołała dedykowane zespoły, które zajmują się opracowywaniem nowych modeli biznesowych.
Ponowne wykorzystywanie i wielokrotne napełnianie opakowań może radykalnie zmniejszyć ilość odpadów z tworzyw sztucznych, dlatego przeprojektowanie naszych produktów stanowi dla nas priorytet. Na przykład inwestycja w Cif Ecorefill rozpoczęła się jako projekt pilotażowy w Wielkiej Brytanii, a obecnie została wprowadzona w kolejnych krajach. Podejście "testuj, ucz się i udoskonalaj" jest niezbędne, aby uświadomić nam, do czego jeszcze jesteśmy w stanie dojść w zakresie modelu refill.
Kontynuujemy także działania dotyczące rozwiązań refill w sklepach – również w warunkach Covid-19. W tym miesiącu w Wielkiej Brytanii nawiązaliśmy współpracę z Asda. Testujemy możliwość uzupełniania opakowań niektórymi produktami do prania, pielęgnacji ciała czy herbatą. Będziemy współpracować z partnerem, ponieważ wierzymy, że tego typu rozwiązania mają sens – niezależnie od tego, czy opakowania będą uzupełniane w domu, w sklepie, czy w podróży.
Jesteśmy zdeterminowani, aby dokonać prawdziwej rewolucji w ponownym użyciu i uzupełnianiu opakowań. Dziś dzielimy się naszymi doświadczeniami i z nadzieją patrzymy na szansę współpracy z rządami, organizacjami pozarządowymi i szeroko pojętym przemysłem, aby jak najszybciej przejść od fazy pilotażowej do wprowadzania rozwiązań na szeroką skalę – powiedział Richard Slater, dyrektor ds. badań i rozwoju Unilever.
*Dane za okres od 1 lipca 2019 do 30 czerwca 2020.
Kolejne aktualizacje dotyczące celów Unilever w zakresie zrównoważonych opakowań zostaną opublikowane w rocznym sprawozdaniu finansowym (marzec 2021 r.).
Zmieniamy nasze podejście do opakowań z tworzyw sztucznych, wprowadzając naszą strategię ‘Less, Better, No Plastic’. Wprowadzone przez nas w 2017 r. zasady określają nasze podejście do realizacji zobowiązań i prowadzą do wdrażania innowacji.
Zawsze jesteśmy chętni do nawiązania kontaktu z ludźmi, którzy tak jak my, troszczą się o naszą wspólną przyszłość dzięki wcielaniu w życie zasad zrównoważonego rozwoju.
Skontaktuj się z Unilever i specjalistycznymi zespołami lub znajdź dane kontaktowe oddziałów na całym świecie.
Kontakt