Celebrujemy Światowy Dzień Mycia Rąk

Unilever jest współinicjatorem Światowego Dnia Mycia Rąk. Od 5 lat staramy się zwracać uwagę na wciąż istniejący problem chorób spowodowanych brakiem higieny rąk u dzieci.

Unilever pomaga milionom dzieci dzięki Światowemu Dniu Mycia Rąk

Światowy Dzień Mycia Rąk ustanowiony został w 2008 roku. Współinicjatorem tego wydarzenia jest firma Unilever. Od 5 lat staramy się zwracać uwagę na wciąż istniejący problem chorób spowodowanych brakiem higieny rąk u dzieci oraz przypominać o potrzebie mycia rąk przed posiłkami oraz po skorzystaniu z toalety.

Wspólnie z wieloma partnerami, objęliśmy już akcją miliony ludzi w ponad 100 krajach na całym świecie. Dzięki kampaniom i programom edukacyjnym uczymy najmłodszych przekazując istotną wiedzę na temat higieny rąk, tym samym wpływając na ograniczenia ryzyka zachorowania na groźne choroby układu pokarmowego i oddechowego.

Prosta i skuteczna akcja

Od momentu powstania inicjatywy (5 lat temu) liczba dzieci umierających na biegunkę zmniejszyła się
o połowię, tj. 1.1 miliona.

Problem jednak wciąż istnieje. Codziennie, 3000 dzieci, które jeszcze nie ukończyły piątego roku życia umiera z powodu biegunki- jest to druga pod względem ilości zgonów wśród maluchów choroba na świecie.

Bardzo prostym sposobem na to, aby zmniejszać liczbę zachorowań jest przestrzeganie higieny rąk oraz zachęcanie do tego typu zachowań. „Jest to najtańszy i najskuteczniejszy sposób zapobiegania chorobom takim jak biegunka, czy infekcja dróg oddechowych”- mówi Myriam Sidibe, Dyrektor Globalny ds. misji społecznych.

“Z badań klinicznych wynika, że mycie rąk mydłem szczególnie przed jedzeniem i po skorzystaniu z toalety może zmniejszyć ryzyko zachorowań na biegunkę nawet o 45%. Oznacza to, że przestrzeganie prawidłowej higieny rąk może uchronić 600 000 dzieci przed chorobami śmiertelnymi” - dodaje.

Specjalista dermatolog, mama 4-letniego Piotrusia, dr. Monika Serafin komentuje:

„Będąc lekarzem, a jednocześnie rodzicem wiem, jaki niepokój budzi choroba dziecka. Wiele osób nie uświadamia sobie, jak wiele z tych zakażeń jest spowodowane niewłaściwą higieną rąk lub jej brakiem oraz jak łatwo byłoby ich uniknąć. Dlatego od najmłodszych lat warto wyrabiać w dziecku nawyk częstego mycia rąk mydłem oraz uczyć je jak robić to prawidłowo. Jest to najprostszy i najskuteczniejszy sposób chroniący przed wieloma groźnymi infekcjami”.

Nasze działania lokalne

Aby zwiększyć świadomość problemu w Polsce i jednocześnie przypomnieć polskim dzieciom o potrzebie częstego mycia rąk – wolontariusze firmy Unilever przeprowadzili 15 października specjalne lekcje w formie zabaw, podczas których najmłodsi dowiedzieli się m.in. jak i kiedy należy myć ręce. W ciągu całego dnia w lekcjach wzięło udział prawie 1300 dzieci z całej Polski.

Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród maluchów, dyrekcji i pracowników przedszkoli:

„Taka akcja jest bardzo potrzebna i ważna dla nas wszystkich. Cieszymy się, że w tym roku wspólnie z firmą Unilever, mogliśmy obchodzić w naszym przedszkolu Światowy Dzień Mycia Rąk. Uczestnicząc w tej inicjatywie staramy się poprzez zabawę i edukację przedszkolną już od najmłodszych lat życia uczyć dzieci jak ogromne znaczenie dla ich zdrowia i życia ma zwykłe mycie rąk, które może uchronić przed zakażeniem wieloma chorobami.” – mówi Pani Monika Kluza, Dyrektor Niepublicznego Przedszkola Anglojęzycznego „Radosna Wyspa” w Sosnowcu.

Na koniec każdego spotkania dzieci składały uroczyste ślubowanie: „Uroczyście ślubuję zawsze myć ręce wodą i mydłem przed jedzeniem i po wizycie w toalecie”.

W tym roku, dzięki takim działaniom jak Światowy Dzień Mycia Rąk, Unilever wpłynie na poprawę życia milionów ludzi, tym samym realizując część założeń planu “Życie w sposób zrównoważony”. W ciągu ostatnich dwóch lat nasza firma pomogła zmienić nawyki ponad 48 milionów ludzi poprzez kampanie edukacyjne w krajach, gdzie u dzieci wciąż występują choroby wywołane brakiem higieny rąk.

Dodatkowe informacje:

Poland

Unilever Polska Sp. z o.o.
Al. Jerozolimskie 134
02-305 Warszawa
Polska

Kontakt do Inspektora Ochrony Danych Osobowych Unilever:

Inspektorem Ochrony Danych Osobowych Grupy Unilever jest Pani Nina Barakzai.
Weena 455, 3013 AL Rotterdam, Holandia

+48 22 570 60 00

Dowiedz się więcej na te tematy

Back to top

DOŁĄCZ DO NAS

Zawsze jesteśmy chętni do nawiązania kontaktu z ludźmi, którzy tak jak my, troszczą się o naszą wspólną przyszłość dzięki wcielaniu w życie zasad zrównoważonego rozwoju.

KONTAKT

Skontaktuj się z Unilever i specjalistycznymi zespołami lub znajdź dane kontaktowe oddziałów na całym świecie.

Kontakt