MarcoPolo – europejski projekt logistyczny Unilevera zarządzany z Katowic

Firma Unilever ogłosiła projekt redukcji dystansu przemierzanego przez ciężarówki firmy o około 200 mln kilometrów do końca 2014 r.

Nowy projekt zarządzania transportem spółki przyczyni się do znaczącego zmniejszenia wpływu łańcucha dostaw Unilevera na środowisko naturalne i sieć drogową Europy.

Na mocy umowy podpisanej z Komisją Europejską, centrum Ultralogistik firmy Unilever w Katowicach w Polsce będzie zarządzać nową siecią węzłów transportowych, korzystając z najnowocześniejszej technologii w celu maksymalizacji wydajności ładunkowej wykorzystywanych ciężarówek.

Nowy system logistyczny jest jednym z największych i najbardziej obszernych projektów w UE w tym zakresie i znacząco przyczyni się do realizacji Planu „Życie w sposób zrównoważony” firmy Unilever wyrażającego ambicje firmy dotyczące podwojenia rozmiarów swojego biznesu przy jednoczesnym zmniejszeniu wpływu na środowisko.

W ramach planu firma Unilever zobowiązała się zagwarantować, że emisja CO2 ze swojej światowej sieci logistycznej osiągnie do 2020 r. poziom równy lub niższy od poziomu z 2010 r. mimo wzrostu wolumenu sprzedaży w miarę rozrostu spółki. Będzie to stanowić poprawę wydajności w zakresie emisji CO2 o 40%.

Szacuje się, że do 2014 r. nowy projekt usunie równowartość 154 000 kursów ciężarówek rocznie między Brukselą a Warszawą (1159 km), lub ponad 260 000 kursów między Berlinem a Brukselą w porównaniu do 2010 r. Ograniczenie ruchu powinno nastąpić w niemal wszystkich państwach członkowskich UE, w szczególności na obszarach dużego natężenia ruchu.

Mniejsza liczba ciężarówek z produktami Unilevera na drogach będzie się również wiązać z mniejszą emisją dwutlenku węgla: oczekuje się, że do końca 2014 r. projekt ograniczy emisję dwutlenku węgla sieci logistycznej Unilevera o około 15 000 ton rocznie, w porównaniu do 2010 r.

Ten projekt to dla nas kwintesencja realizacji planu „Życie w sposób zrównoważony” firmy Unilever. Jest on niebywale skomplikowany – składa się z tysięcy małych zmian zarówno w naszej organizacji pracy – jak i po stronie naszych partnerów, firm logistycznych i dostawców – ale efekt będzie spektakularny: ograniczenie emisji dwutlenku węgla - praktycznie nieosiągalne w logistyce – aż o 15 000 ton CO2 rocznie. Skala projektu jest nieporównywalna do naszych wcześniejszych przedsięwzięć – tak samo jak wyniki, na które liczymy –mówi Sabina Krzystolik, wiceprezes ds. łańcucha dostaw w regionie Europy Środkowo – Wschodniej.

Centrum Usług Logistycznych „Ultralogistik” firmy Unilever w Katowicach będzie zarządzać siecią regionalnych węzłów komunikacyjnych zlokalizowanych w całej Europie. Każdy węzeł odpowiada za ograniczenie liczby kilometrów przejechanych przez pojazdy, gwarantując, że ciężarówki nie tylko będą opuszczały centra dystrybucji pełne towaru, ale też będą wykorzystywane w drodze powrotnej, transportując surowce i opakowania.

Skala wyzwania, z jakim się mierzymy jest naprawdę niespotykana. Każdy węzeł odpowiada za ograniczenie liczby kilometrów przejechanych przez pojazdy, gwarantując, że ciężarówki nie tylko będą opuszczały centra dystrybucji pełne towaru, ale będą również wykorzystywane w drodze powrotnej, transportując surowce i materiały do produkcji opakowań. Naszym celem będzie także uzyskanie fundamentalnej zmiany w procedurach zarządzania transportem, jego strukturą organizacyjną i systemami, co umożliwi nam poprawienie średniego wypełnienia ciężarówki, znaczącą redukcję faktycznych kursów ciężarówek i związanych z nimi kosztów – mówi Matthias John, szef Unilever Ultralogistik w Katowicach.

Dodatkowe informacje:

Poland

Unilever Polska Sp. z o.o.
Al. Jerozolimskie 134
02-305 Warszawa
Polska

Kontakt do Inspektora Ochrony Danych Osobowych Unilever:

Inspektorem Ochrony Danych Osobowych Grupy Unilever jest Pani Nina Barakzai.
Weena 455, 3013 AL Rotterdam, Holandia

+48 22 570 60 00

Dowiedz się więcej na te tematy

Back to top

DOŁĄCZ DO NAS

Zawsze jesteśmy chętni do nawiązania kontaktu z ludźmi, którzy tak jak my, troszczą się o naszą wspólną przyszłość dzięki wcielaniu w życie zasad zrównoważonego rozwoju.

KONTAKT

Skontaktuj się z Unilever i specjalistycznymi zespołami lub znajdź dane kontaktowe oddziałów na całym świecie.

Kontakt