W Unilever jesteśmy zdeterminowani, aby rozwijać naszą działalność bez uszczerbku dla ochrony i regeneracji naturalnych ekosystemów rolnych – w tym lasów.
Są one płucami naszej planety, siedliskiem rzadkich i zagrożonych gatunków dzikich zwierząt oraz źródłem utrzymania dla ponad miliarda ludzi.
Jedną z moich pierwszych prac po ukończeniu studiów było zatrudnienie w globalnym think tanku zajmującym się ochroną środowiska w Indonezji, gdzie doświadczyłem niszczycielskiego wpływu wylesiania.
Pamiętam, jak jadąc samochodem, obserwowałem dym i ogień na wiejskich drogach w środkowym Kalimantanie. Lokalna społeczność mówiła, że to sezon wypalania. Producenci czyścili naturalne siedliska, aby zaspokoić popyt na ziemię pod uprawę palmy olejowej.
Unilever jest jednym z największych nabywców certyfikowanego, zrównoważonego oleju palmowego do produkcji towarów konsumpcyjnych. Często jesteśmy pytani, dlaczego nadal go używamy.
Sam olej palmowy nie jest problemem
Jest to najbardziej wydajny pod względem wykorzystania gruntów olej roślinny. Palma olejowa zapewnia 40% globalnej produkcji oleju roślinnego, zajmując jednocześnie tylko 6% gruntów rolnych przeznaczonych pod uprawę nasion oleistych.
To także źródło utrzymania dla milionów rolników i społeczności w Indonezji i Malezji, skąd pochodzi ponad 80% światowej produkcji.
Branża ta przeszła jednak gwałtowną ekspansję, co przyspieszyło wylesianie. Doprowadziło to również do wyzwań, takich jak niskie standardy produkcji, zwiększone konflikty o ziemię i kwestie związane z prawami pracowniczymi.
Jako kluczowy globalny nabywca oleju palmowego, odgrywamy ważną rolę lidera w przekształcaniu branży z korzyścią dla wszystkich zaangażowanych stron, od rolników i szerszej społeczności po dziką przyrodę i naturę.
Zostałem starszym menedżerem ds. zrównoważonego zaopatrzenia w Unilever, aby umożliwić bardziej pozytywne zmiany na dużą skalę dla ludzi i środowiska.
Dotychczasowa historia: Nasze postępy na drodze do łańcucha dostaw wolnego od wylesiania
W 2020 r. zobowiązaliśmy się do osiągnięcia łańcucha dostaw wolnego od wylesiania i konwersji w odniesieniu do oleju palmowego, papieru i tektury, herbaty, soi i kakao.
Te pięć kluczowych towarów przyczynia się do ponad 65% całkowitego wpływu Unilever na grunty. Ich uprawy są najczęściej związane z wylesianiem i przekształcaniem naturalnych ekosystemów w pola uprawne.
Nasze zobowiązanie oznacza, że produkty wchodzące do naszego bezpośredniego łańcucha dostaw nie mogą pochodzić z terenów, które zostały wylesione na potrzeby upraw lub innego wykorzystania.
Pod koniec 2023 r. zostaliśmy niezależnie zweryfikowani jako w 97,5% wolni od wylesiania w odniesieniu do naszych kluczowych towarów. Osiągnięcie to było wielkim wyzwaniem, ale także wielką szansą.
Wymagało współpracy z wieloma podobnie myślącymi partnerami. Obejmowało to bezpośrednich dostawców oraz tych z zalesionych terenów, lokalne społeczności, rządy, inne firmy i partnerów technologicznych.
Ten wspólny wysiłek będzie nadal rozwijany dzięki naszej skali i inteligentnym technologiom.
Wykorzystanie innowacyjnej technologii do śledzenia i przekształcania pierwszego kluczowego etapu procesu
Kiedy po raz pierwszy zaczęliśmy pracować nad zrównoważonym i wolnym od wylesiania łańcuchem dostaw oleju palmowego, było jasne, że istnieją ograniczenia dotyczące certyfikacji i identyfikowalności.
Jednym z głównych problemów jest fakt, że rolnicy uprawiający palmy olejowe sprzedają swoje produkty różnym lokalnym agentom i pośrednikom, zanim dotrą one do nas, więc staramy się prześledzić złożoną sieć przepływów.
Tradycyjnie praktyka monitorowania w branży polegała na sprawdzaniu zaopatrzenia i wylesiania w promieniu 50 km wokół zakładu.
Wynika to z faktu, że świeże kiście owoców palmy olejowej muszą zostać przetworzone w ciągu 24 godzin od zbioru.
Takie założenie nie było jednak wystarczająco precyzyjne, aby spełnić nasze wymagania dotyczące zapobiegania wylesianiu i zapewnieniu identyfikowalności, i tu właśnie wkracza technologia.
Technologia w akcji
Współpracujemy z największymi firmami technologicznymi i innowacyjnymi start-upami, wykorzystując dane satelitarne, geolokalizację, technologię blockchain i sztuczną inteligencję, aby stworzyć zestaw nowych podejść, które zmienią sposób zapewnienia identyfikowalności oleju palmowego.
Na przykład nasz partner Earthqualizer wykorzystuje wysokiej jakości dane koncesyjne i monitoring satelitarny. W połączeniu z najlepszym w swojej klasie wykazem danych dotyczących odpowiedzialności, pomaga nam monitorować ponad 20 milionów hektarów w Azji Południowo-Wschodniej.
Mamy również partnerów gromadzących dane geolokalizacyjne w terenie dotyczące identyfikacji naszych rolników z małych gospodarstw. Używamy również technologii blockchain, aby zapewnić, że dane nie mogą być manipulowane po ich zarejestrowaniu.
Jednak zrównoważony olej palmowy nigdy nie będzie powszechny, jeśli będziemy działać w odosobnieniu.
Możemy zaopatrywać się na najbardziej zrównoważonej plantacji w rejonie, ale jeśli sąsiednia plantacja wylesia teren i osusza torf, nasze wysiłki tracą na znaczeniu.
Budowanie relacji i poprawa warunków życia w celu zwiększenia wpływu
Dzięki naszym programom bezpośredniego zaopatrzenia i centrom rozwoju drobnych producentów, współpracujemy z niezależnymi zakładami i ich niewielką bazą niezależnych drobnych producentów, którzy do tej pory byli w większości pomijani w zrównoważonym łańcuchu dostaw.
UD Lestari i KUD Tani Subur to przykłady dwóch niezależnych grup rolników z małych gospodarstw, z którymi miałem przyjemność bezpośrednio współpracować. Pomogliśmy obu poprzez szkolenia w zakresie upraw i wspaniale było z pierwszej ręki zobaczyć pozytywne zmiany w ich łańcuchu wartości.
Otrzymaliśmy doniesienia o wzroście plonów średnio o 13–15% dzięki ulepszonym metodom zbiorów, przycinania i upraw rolnych.
Nabywanie produktów bezpośrednio od tych rolników z małych gospodarstw pomaga również zwiększyć ich produktywność i dochody, zachęca ich do zarządzania gruntami i zmniejsza chęć do dalszej wycinki lasów.
Poprawa przejrzystości w naszym łańcuchu dostaw
Do tej pory, za zgodą rolników, zidentyfikowaliśmy ponad 36 000 niezależnych rolników z małych gospodarstw w krajach, które dostarczają nam olej palmowy.
Naszym celem jest pomoc w poprawie identyfikowalności i przejrzystości oraz zrozumienie ich potrzeb rolniczych.
Przeszkoliliśmy również 34 000 niezależnych rolników z małych gospodarstw w zakresie dobrych praktyk rolniczych, pomagając im zwiększyć dochody dzięki uprawom wyższej jakości.
Pomogliśmy też 14 000 niezależnym rolnikom z małych gospodarstw uzyskać certyfikat RSPO (Stowarzyszenia Na Rzecz Zrównoważonego Przetwórstwa Oleju Palmowego).
Wszystkie te inicjatywy przybliżają nas do zniwelowania różnic w dochodach oraz ochrony i przywrócenia środowiska naturalnego.
Zwiększają one również ilość certyfikowanego, zrównoważonego i zweryfikowanego oleju palmowego pozyskiwanego bez wylesiania w naszym łańcuchu dostaw oraz w branży.
Praca na rzecz szerszych zmian w branży
Możliwość stwierdzenia, że pozyskujemy nasze towary bez wylesiania ma znaczenie nie tylko dla nas, ale także dla naszych konsumentów i organizacji społeczeństwa obywatelskiego, które słusznie chcą wiedzieć więcej o surowcach w naszych produktach.
Staje się to również coraz większym problemem regulacyjnym.
Ponieważ kraje, w tym USA i UE, ustanawiają własne normy dotyczące towarów wiążących się z zagrożeniem dla lasów, musimy zapewnić zgodność z takimi wymogami.
Robimy to poprzez dalsze inwestowanie w naszą infrastrukturę, utrzymywanie i wzmacnianie naszych partnerstw technologicznych oraz rozwijanie programów identyfikowalności, które prowadzimy z naszymi dostawcami i rolnikami z małych gospodarstw.
Słuchając interesariuszy z całej branży, współpracując z lokalnymi rządami, dostawcami i rolnikami z małych gospodarstw oraz pracując razem nad rozwiązaniami, będziemy w stanie wprowadzić rzeczywiste zmiany w całej branży.
Aby dowiedzieć się więcej o naszych zaktualizowanych zobowiązaniach dotyczących klimatu, przyrody, tworzyw sztucznych i źródeł utrzymania, odwiedź nasze Centrum Zrównoważonego Rozwoju.