Przejdź do zawartość

COP29: pięć sposobów współpracy biznesu i rządu w działaniach na rzecz klimatu

Opublikowany:

Przed konferencją klimatyczną ONZ (COP29) firma Unilever opracowała pięć sposobów dla rządów, dzięki którym przyspieszą przejście na zerową emisję netto. Dowiedz się, dlaczego naszym zdaniem rządy i biznes muszą współpracować przy zwiększaniu działań na rzecz klimatu.

Ilustracja Konferencja Organizacji Narodów Zjednoczonych w Sprawie Zmian Klimatu 2024 COP29 Baku Azerbejdżan logo

Ostatni raport przekazany przez Program Środowiskowy ONZ (UNEP)[a] zawiera ostrzeżenie, że jeśli rządy nie zwiększą ambicji w swoich nadchodzących krajowych planach klimatycznych, świat może czekać katastrofalny wzrost temperatury o 2,6–3,1°C w tym wieku, co doprowadzi do destrukcyjnych wpływów na ludzi, planetę i gospodarki”.[b]

Gdy światowi liderzy przygotowują się do spotkania na COP29, Unilever apeluje do rządów o wykorzystanie potencjału nowych planów, znanych jako krajowe zobowiązania (NDC), oraz o podjęcie bardziej zdecydowanych działań na rzecz łagodzenia skutków zmian klimatycznych i dostosowania się do przyszłości z celem ograniczenia ocieplenia do 1,5°C.

Musi to obejmować strategie, wspierane przez odpowiednie finansowanie, które umożliwi sprawiedliwe przejście na zerową emisję netto i umożliwią szybszą redukcję emisji globalnie w korporacyjnych łańcuchach wartości.

Unilever dąży do osiągnięcia zerowej emisji netto w całym naszym łańcuchu dostaw do 2039 roku. Nasze zatwierdzone naukowo cele klimatyczne wyznaczają kierunek działań na najbliższe lata, koncentrując się na obszarach, w których możemy wywrzeć największy wpływ. Zaktualizowaliśmy nasz Plan działań na rzecz transformacji klimatycznej (PDF 7.98 MB), aby jasno określić, jak zamierzamy realizować te cele, jednocześnie zachęcając inne firmy do podjęcia podobnych kroków.

Nie działamy jednak w oderwaniu od rzeczywistości. Jak wskazano w CTAP, przy tak rozbudowanym łańcuchu dostaw firmy takie jak Unilever muszą polegać na wdrażaniu odpowiednich przepisów i regulacji, które wyrównają warunki działania między przedsiębiorstwami oraz przyspieszą skalowanie rozwiązań.

Pięć kluczowych zagadnień dotyczących polityki klimatycznej firmy Unilever

Zidentyfikowaliśmy pięć działań, które rządy mogą podjąć, aby pomóc nam wdrożyć nasz plan klimatyczny:

1. Ustanowienie bardziej rygorystycznych NDC

Unilever apeluje do rządów o ustanowienie silnych i skutecznych krajowych zobowiązań określonych (NDC), które będą zawierać jasne plany finansowe na rzecz przyszłości zgodnej z celem ograniczenia globalnego wzrostu temperatury do 1,5°C. To wyśle ważny sygnał do przedsiębiorstw, że otrzymają wsparcie, jeśli zainwestują w rozwiązania klimatyczne w danym kraju.

Na przykład, poprzez nasz fundusz Climate & Nature Fund firma Unilever zobowiązuje się zainwestować 1 miliard euro w projekty związane z klimatem, ochroną przyrody i redukcją odpadów na całym świecie do 2030 roku. Ważne jest, aby kraje, w których inwestujemy, podzielały nasze ambicje klimatyczne i współpracowały z firmami na rzecz przyspieszenia transformacji na zerowe emisje. Dlatego dokładnie obserwujemy zgłoszenia dotyczące NDC.

Przeczytaj nasz instruktaż dla osób decyzyjnych: Wdrażanie działań korporacyjnych na rzecz klimatu z odważnymi krajowymi zobowiązaniami klimatycznymi. (PDF 439.07 KB)

Zdjęcie Ziemi nocą wykonane z kosmosu.

2. Wsparcie szybszej transformacji na energię odnawialną

Podczas COP28 w ubiegłym roku ponad 100 krajów zgodziło się na potrojenie mocy produkcyjnych energii odnawialnej do 2030 roku. Daje to możliwość redukcji prawie 7 miliardów ton emisji CO2 do końca dekady.[d] W tym roku podczas COP29 rządy muszą pokazać, w jaki sposób planują spełnić te zobowiązania, z konkretnymi celami energii odnawialnej uwzględnionymi w ich strategiach krajowych.

Przyspieszenie globalnej transformacji na energię odnawialną ułatwi firmom dekarbonizację swoich działań, bez względu na to, gdzie się mieszczą na świecie. Dla Unilever priorytetem jest redukcja emisji generowanych przez naszych dostawców, co jest kluczowe dla osiągnięcia naszych krótkoterminowych celów w zakresie 3 (łańcucha wartości) oraz realizacji planu zerowej emisji netto. Dlatego aktywnie zachęcamy tych, którzy mają największy wpływ na nasz ślad węglowy, do wspólnego przejścia na odnawialne źródła energii. Znacznie łatwiej będzie to zrobić tam, gdzie działalność jest prowadzona na rynkach z już dostępną energią odnawialną.

Przeczytaj więcej o roli, jaką firmy mogą odegrać we wspieraniu transformacji na źródła odnawialne.

Zdjęcie paneli solarnych i farm wiatrowych na zielonym polu.

3. Ochrona lasów i wsparcie drobnych rolników

W ostatnich tygodniach wezwaliśmy rządy uczestniczące w ONZ COP16 dotyczącym bioróżnorodności do wdrożenia bardziej rygorystycznych zasad wspierających dążenia naszej firmy do zatrzymania i odwrócenia strat w przyrodzie do 2030 roku. Obecnie opowiadamy się za realizacją NDC mających na celu zachowanie i przywrócenie lasów oraz stworzenia bardziej sprawiedliwych warunków rynkowych dla certyfikowanych towarów produkowanych przez drobnych rolników.

Pod koniec 2023 roku 97,5% naszych zamówień na olej palmowy, papier, tekturę, herbatę, soję i kakao pochodziło z źródeł niezwiązanych z wylesianiem. Naszym celem jest utrzymanie statusu „bez wylesiania” dla tych surowców. Jednak brak konsensusu w zarządzaniu towarami stanowiącymi ryzyko dla lasów może utrudnić realizację planów stworzenia łańcuchów dostaw wolnych od wylesiania. Wierzymy, że wprowadzenie jednolitych, globalnych standardów dla tych towarów przyczyni się do stworzenia bardziej sprawiedliwych warunków działania dla firm na całym świecie.

Poznaj nasze działania na rzecz budowy łańcucha dostaw wolnego od wylesiania.

Zdjęcie lotnicze lasu z zielonymi wierzchołkami drzew.

4. Stymulowanie inwestycji w rolnictwo regeneracyjne

Rolnictwo odpowiada za znaczną część globalnego śladu węglowego na świecie.[e] Wprowadzenie praktyk rolnictwa regeneracyjnego może znacząco zmniejszyć te emisje, pomagając również w zwiększeniu odporności systemu żywności na coraz gorsze wpływy zmian klimatycznych, takich jak powodzie i susze.

Unilever wzywa rządy do przyspieszenia transformacji w kierunku praktyk rolnictwa regeneracyjnego w oparciu o jasne cele i plany. Środki wsparcia dla rolników mogą obejmować zapewnienie dostępu do finansowania, opracowanie programów tworzenia możliwości na dużą skalę oraz pomoc w poprawie dostępu do innowacyjnych technologii.

Poznaj cel firmy Unilever, jakim jest wdrożenie praktyk rolnictwa regeneracyjnego na 1 milionie hektarów terenów rolniczych do 2030 roku.

Rolnik w zielonej koszulce i w dżinsach doglądający upraw na polu pomidorów

5. Pomóż branży chemicznej odejść od surowców na bazie paliw kopalnych

Branża chemiczna to trzeci co do wielkości podsektor w zakresie bezpośrednich emisji CO2. Unilever i wiele innych firm polega obecnie na środkach chemicznych na bazie paliw kopalnych jako kluczowym składniku naszych produktów. Na przykład odplamiacz w wielu codziennych produktach do czyszczenia, takich jak płyn do zmywania naczyń i proszek do prania, to zazwyczaj środek powierzchniowo czynny pochodzący z surowców opartych na paliwach kopalnych.

Zastosowanie surowców biologicznych lub alternatyw pochodzących z recyklingu węgla w produkcji środków czystości jest obecnie kosztowne, a rozwiązania te nie są jeszcze dostępne na szeroką skalę. Unilever wzywa rządy do opracowania zintegrowanych polityk krajowych wspierających produkcję i wykorzystanie środków chemicznych o niskiej emisji gazów cieplarnianych. Strategie przemysłowe wspierające te działania pomogą wyeliminować przewagę konkurencyjną tańszych paliw kopalnych oraz przyspieszą innowacje i przejście do zerowych emisji netto.

Poznaj działania firmy Unilever na rzecz transformacji w kierunku wykorzystania środków chemicznych o niższym śladzie węglowym.

Przybliżone zdjęcie białej pralki z kolorowymi ubraniami w środku podczas cyklu prania.
Rebecca Marmot, główny specjalista ds. zrównoważonego rozwoju Unilever

W Unilever stawiamy na innowacje i partnerstwa, aby znacząco ograniczyć emisje na wszystkich etapach naszej działalności do 2030 roku. Aby przyspieszyć ten proces, potrzebujemy również zmian systemowych. Dlatego podczas COP29 wzywamy rządy do wzmocnienia swoich NDC (krajowe zobowiązania klimatyczne), aby krajowe plany klimatyczne stały się jasnymi i inwestycyjnymi mapami drogowymi do dekarbonizacji. To pomoże tworzyć miejsca pracy i wspierać zrównoważony rozwój.

Rebecca Marmot, główny specjalista ds. zrównoważonego rozwoju w Unilever

Biznes ma moc promowania bardziej rygorystycznych zasad klimatycznych

Działania na rzecz klimatu będą skuteczne tylko wtedy, gdy firmy i rządy będą współpracować nad realizacją swoich celów klimatycznych. Dlatego, oprócz naszych apeli do rządów, wzywamy liderów biznesu do wykazania gotowości do znacznego ograniczenia emisji w całym procesie swojej działalności poprzez konkretne działania i inwestycje. Dlatego wzywamy podmioty przemysłowe do wsparcia zasad zgodnych z Porozumieniem Paryskim co zapewni rządom niezbędną wsparcie podjęcia bardziej ambitnych działań na rzecz klimatu.

Więcej o naszych zaktualizowanych działaniach dotyczących ograniczenia zużycia tworzyw sztucznych, ochrony klimatu, przyrody i poprawy warunków życia znajdziesz w naszym Centrum Zrównoważonego Rozwoju.

Wróć do góry