Przejdź do zawartość

Jak możesz pomóc uratować utrzymanie kosmetyków „cruelty free” w Europie?

Opublikowany:

Europejski zakaz testowania kosmetyków na zwierzętach jest zagrożony. Ale Dove i The Body Shop dołączają do wiodących światowych grup działających na rzecz ochrony zwierząt, aby bronić tego zakazu. Jeśli jesteś obywatelem UE, możesz pomóc.

Purple bunny banner

W Unilever wierzymy w wykorzystywanie nauki, a nie zwierząt do oceny bezpieczeństwa produktów i ich składników. Współpracujemy z naszymi partnerami na rzecz zakończenia testowania kosmetyków na zwierzętach na całym świecie. Dzisiaj z dumą ogłaszamy, że nasza największa marka kosmetyków pielęgnacyjnych, Dove, we współpracy z The Body Shop i wiodącymi grupami działającymi na rzecz ochrony zwierząt sprzeciwia się nowym propozycjom, które mogłyby oznaczać koniec kosmetyków „cruelty free’ w Europie.

Dove wspólnie z The Body Shop, People for the Ethical Treatment of Animals (PETA), Cruelty Free Europe, Humane Society International (HSI), Eurogroup for Animals oraz European Coalition to End Animal Experiments (ECEAE) apelują do obywateli Unii Europejskiej, aby zwrócili się do Komisji Europejskiej o utrzymanie obowiązującego od dawna zakazu testowania kosmetyków na zwierzętach. Obowiązywanie tego zakazu jest obecnie zagrożone z powodu wniosków Europejskiej Agencji Chemikaliów (ECHA) o przeprowadzenie testów na zwierzętach około 150 składników powszechnie stosowanych w produktach konsumenckich, które są w bezpieczny sposób produkowane od wielu lat.

Dove and The Body Shop wspierają grupy działające na rzecz ochrony zwierząt w zakresie zainicjowania europejskiej inicjatywy obywatelskiej (ECI) — mechanizmu, dzięki któremu obywatele Unii Europejskiej mogą kształtować politykę, wzywając Komisję Europejską do zaproponowania nowych przepisów.

Do podjęcia przez Komisję Europejską działania zabezpieczającego istniejący zakaz potrzebnych jest milion podpisów obywateli Unii Europejskiej. Zatem jeśli jesteś uprawniony, kliknij link na dole tej strony, aby wyrazić swoje poparcie.

Wykorzystajmy naukę, a nie zwierzęta

Testowanie kosmetyków na zwierzętach jest w Europie zabronione od 2004 roku. Zakaz ten został wprowadzony po dziesięcioleciach kampanii prowadzonych przez konsumentów, firmy i organizacje działające na rzecz ochrony zwierząt. W 2009 w UE zabroniono testowania składników kosmetyków na zwierzętach. Natomiast od 2013 roku w Unii Europejskiej zabroniona jest sprzedaż kosmetyków testowanych na zwierzętach .

Do tej pory podejście UE było postrzegane jako świetlisty przykład postępowej polityki prowadzonej w odpowiedzi na żądania konsumentów i naciski polityczne, co doprowadziło do powstania podobnych przepisów w wielu krajach. Niestety ostatnie żądania ECHA dotyczące badań na zwierzętach zagrażają funkcjonowaniu tego zakazu, a także postępowi, jaki poczynił świat w kierunku globalnego zakazu testowania kosmetyków na zwierzętach. Wiele tysięcy zwierząt mogłoby zostać poddane okrutnym i niepotrzebnym testom.

Jednak współczesna nauka i technologia zapewniają rzetelne metody alternatywne dla testów na zwierzętach. Naukowcy zajmujący się bezpieczeństwem już od dziesięcioleci opracowują i stosują rozwiązania, w których zwierzęta nie są wykorzystywane. Więcej o naszych działaniach w tym obszarze oraz więcej szczegółów dotyczących propozycji ECHA możesz znaleźć w tym wywiadzie z Julią Fentem, szefową Centrum Bezpieczeństwa i Ochrony Środowiska Unilever, która jest też orędowniczką stosowania najnowocześniejszych metod naukowych w zakresie bezpieczeństwa bez udziału zwierząt w celu lepszej ochrony ludzi i naszej planety.

Milion głosów za zmianą

Stoimy murem za marką Dove i jej partnerami. Nadszedł czas, aby chronić zakaz testowania kosmetyków na zwierzętach, a tym samym uratować niezliczone zwierzęta przed skrzywdzeniem. Oto, jak możesz pomóc.

Dove, The Body Shop i ponad 100 organizacji działających na rzecz ochrony zwierząt pragną zebrać milion podpisów szybciej niż kiedykolwiek w historii europejskich inicjatyw obywatelskich, wysyłając w ten sposób jasny komunikat, że konsumenci w całej Europie nie zaakceptują złamanych obietnic i przepisów, które oznaczają cierpienie i śmierć zwierząt dla kosmetyków.

W ramach europejskiej inicjatywy obywatelskiej wzywa się Komisję Europejską do ochrony istniejących przepisów dotyczących testowania kosmetyków na zwierzętach oraz podjęcia zobowiązania do określenia planu działań na rzecz stopniowego zaprzestania prowadzenia testów na zwierzętach w UE.

„W produktach pielęgnacyjnych nie ma miejsca na badania na zwierzętach”

Według sondaży¹ trzy czwarte dorosłych obywateli państw członkowskich UE zgadza się, że testowanie produktów kosmetycznych i ich składników na zwierzętach jest niedopuszczalne niezależnie od okoliczności, a 70% popiera plan stopniowego zaprzestania wszelkich testów na zwierzętach.

„W Dove opowiadamy się przeciwko okrucieństwu wobec zwierząt. Mocno wierzymy w to, że w produktach pielęgnacyjnych ani ich składnikach nie ma miejsca na testowanie na zwierzętach. Od wielu lat jesteśmy pionierem stosowania bezpiecznych i humanitarnych alternatywnych metod oceny bezpieczeństwa produktów i składników”, mówi Firdaous El Honsali, starszy dyrektor ds. globalnej komunikacji i zrównoważonego rozwoju marki Dove.

„To zobowiązanie leży u podstaw podjęcia przez nas pilnego działania w celu ochrony zakazu przeprowadzania testów na zwierzętach w UE. Wraz z naszymi partnerami zachęcamy zarówno inne firmy kosmetyczne o podobnym profilu działania, jak i ogół społeczeństwa, aby oddali swój głos w walce o zakończenie raz na zawsze badań na zwierzętach w UE, podpisując tę europejską inicjatywę obywatelską”.

Christopher Davis, dyrektor ds. globalnej społecznej odpowiedzialności biznesu i aktywizmu, The Body Shop International, dodaje: „Nasze działania podejmowane w kampanii wspólnie z naszym partnerem Cruelty Free International doprowadziły pierwotnie do wprowadzenia w 2013 roku zakazu w Unii Europejskiej. Dziś wzywamy UE, będącą siedzibą największego na świecie rynku kosmetyków, do trzymania się złożonej przez nią pionierskiej obietnicy. Jesteśmy dumni ze współpracy z Dove i mówimy jednym głosem wraz z wszystkimi osobami i podmiotami działającymi na rzecz globalnego zakończenia testowania kosmetyków na zwierzętach, wspierając tę europejską inicjatywę obywatelską”.

Clouds and blue sky

Obywatele Unii Europejskiej: podejmijcie działania

Podpiszcie europejską inicjatywę obywatelską i zwróćcie się do Komisji Europejskiej o utrzymanie zakazu testowania kosmetyków na zwierzętach.

Podpisz i chroń kosmetyki „cruelty free” w Europie

¹

https://comresglobal.com/polls/cruelty-free-europe-animal-testing-in-the-eu/ Ogólnoeuropejskie badanie opinii publicznej mające na celu ocenę postrzegania testów na zwierzętach w UE.

Wróć do góry