Plastikowe kuleczki ścierne

Produkty naszych marek pomagają uzyskać zdrowy wygląd skóry. Kluczowym warunkiem tego efektu jest eksfoliacja, czyli usuwanie martwych komórek skóry w drodze łagodnego złuszczania. Funkcję delikatnych elementów ściernych wspomagających złuszczanie może pełnić kilka składników, w tym plastikowe kuleczki ścierne.

Mangroves in a pristine marine environment in Belize

Do tej pory odnotowano znaczące historie sukcesu — firma unilever utorowała drogę, obiecując wyeliminowanie wszystkich mikrokuleczek do 2015 roku”.

Tanya Cox, Specjalista ds. znajdujących się w morzach tworzyw sztucznych, Fauna & Flora International. Źródło: Rada ds. Produktów Higieny Osobistej

W 2014 roku zrezygnowaliśmy ze stosowania plastikowych kuleczek ściernych w odpowiedzi na obawy dotyczące gromadzenia się mikrodrobin plastiku w jeziorach i oceanach. Wcześniej stosowaliśmy je w niektórych naszych produktach złuszczających. Obecnie wykorzystujemy alternatywne składniki złuszczające, dzięki czemu konsumenci mogą mieć pewność, że stosowane przez nich kosmetyki do twarzy i ciała nie przyczyniają się do nagromadzenia mikrodrobin tworzyw sztucznych w światowych oceanach.

Odpowiedź na Twoje pytania

Jakie są alternatywy dla plastikowych kuleczek ściernych?

Obecnie wykorzystujemy alternatywne składniki złuszczające, takie jak pestki moreli, mąka kukurydziana, zmielony pumeks, krzemionka i łupiny orzecha.

Skąd biorą się mikrodrobiny plastiku w oceanach?

Mikrodrobiny plastiku pochodzą z różnych źródeł, w tym z rozpadu większych materiałów plastikowych w wodzie, z włókien syntetycznych wypadających z tkanin podczas prania ubrań oraz z niewielkich kuleczek plastikowych wykorzystywanych w licznych produktach konsumenckich i przemysłowych. Wpływ produktów higieny osobistej na poziom mikrodrobin plastiku uznawany jest za bardzo mały.

Czemu firma Unilever wykorzystywała w przeszłości plastikowe kuleczki ścierne?

Plastikowe kuleczki ścierne zawarte były wcześniej w ograniczonej liczbie produktów higieny osobistej, takich jak środki do demakijażu, mydła, żele pod prysznic i produkty do kąpieli. Stosowaliśmy je, ponieważ łagodnie odblokowują pory i usuwają martwe komórki z powierzchni skóry. Wielu konsumentów było zadowolonych z orzeźwiającego działania kuleczek, które zazwyczaj wykonane były z polietylenu.

Czy plastikowe kuleczki ścierne są bezpieczne?

W ocenach bezpieczeństwa stwierdzono, że polietylen — tworzywo sztuczne wykorzystywane dawniej w naszych kuleczkach ściernych — jest bezpieczny dla ludzi i nie zaobserwowano żadnych skutków przy stężeniach występujących zazwyczaj w środowisku.

Back to top

DOŁĄCZ DO NAS

Zawsze jesteśmy chętni do nawiązania kontaktu z ludźmi, którzy tak jak my, troszczą się o naszą wspólną przyszłość dzięki wcielaniu w życie zasad zrównoważonego rozwoju.

KONTAKT

Skontaktuj się z Unilever i specjalistycznymi zespołami lub znajdź dane kontaktowe oddziałów na całym świecie.

Kontakt