Poznań

Czy wiesz, że od 36 lat, od samego początku istnienia marki, w fabryce na Bałtyckiej w Poznaniu produkowane są wyroby Amino?

Zakład produckji wyrobów kulinarnych w Poznaniu1932

powstają Zakłady Wyrobów Odżywczych Knorr w Poznaniu. W budynkach wykupionych od fabryki mydła "Reger" niemiecka spółka uruchamia produkcję koncentratów obiadowych, płatków owsianych i przypraw. 

1932 - 1939

W związku z dużą aktywnością konkurentów (Luba - polska wytwórnia proszku do pieczenia i budyniu, Germanini - włoski producent makaronu) Knorr prowadzi intensywną i nowoczesną, jak na tamte lata, działalność promocyjną. Firma przeznacza średnio 9% rocznych obrotów na promocje i reklamę. Wśród 160 zatrudnionych 65 osób zajmuje się akwizycją i współpracą z detalistami. 

1939

Wielkość produkcji osiąga 1 000 ton w skali roku. 

1939 - 1945

Działania wojenne powodują zniszczenia około 35% zabudowy fabryki. 

1945

W marcu tego roku fabryka zostajeprzejęta przez skarb państwa. 

1952

Na podstawie zarządzenia ówczesnego Ministra Przemysłu Rolnego i Spożywczego w miejscu dawnej fabryki Knorra powstaje przedsiębiorstwo wielozakładowe pod nazwą Poznańskich Zakładów Środków Odżywczych (PZŚO). W skład przedsiębiorstwa wchodzą: 

  • Poznańskie Zakłady Środków Odżywczych, Przedsiębiorstwo Państwowe w Poznaniu przy ul. Bałtyckiej (dawniej Maggi) 
  • Zakłady Środków Odżywczych w Poznaniu przy ul. Starołęckiej (dawniej Knorr) 
  • Fabryka Makaronów w Poznaniu przy ul. Górczyńskiej (dawniej Germanini). 
  • Potem również: 
  • młyn przy ul. Browarnej 
  • a od 1953 Fabryka Deserów i Proszków do Pieczenia LUBA w Luboniu k. Poznania (produkowała zupy w proszku i drugie dania obiadowe). 

1959

PZŚO zmieniają nazwę na Poznańskie Zakłady Koncentratów Spożywczych (PZKS). 

1965

Przekazanie Oddziału w Luboniu innej jednostce organizacyjnej. 

1968

Powstaje znak handlowy Amino - PZKS przyjmuje nazwę PZKS Amino. 

1991

Początek przekształceń prywatyzacyjnych. W lipcu 1991 roku Poznańskie Zakłady Koncentratów Spożywczych Amino zostają przekształcone w jednoosobową spółkę akcyjną Skarbu Państwa. Następnie PZKS Amino S.A. zostają wpisane do rejestru handlowego jako jednoosobowa spółka akcyjna Skarbu Państwa. 

1992

Czerwiec - CPC Europe (Group) Ltd nabywa 80 % akcji PZKS Amino od Skarbu Państwa. Spółka przyjmuje nazwę CPC AMINO. Tym samym do Polski powraca marka Knorr, będąca dotychczas własnością CPC Europe. 

1994

Wprowadzenie marki Hellmann's. 

1995

Rozpoczęcie produkcji majonezów Hellmanns'a w Polsce. W tym roku na rynku pojawia się również Hellmann's Babuni o smaku ściśle odpowiadającym gustom kulinarnym polskich konsumentów. 

1997

CPC Amino zdobywa wyróżnienie w konkursie Państwowej Inspekcji Pracy na organizatora bezpiecznej pracy. 

1998

W odpowiedzi na zmieniające się nawyki żywieniowe konsumentów udoskonalono ofertę majonezów - wprowadzono wersję Light - majonezu niskokalorycznego marki Hellmann's. W tym roku CPC Amino zmienia nazwę na Bestfoods Poska Sp. z o.o. 

1999

Uruchomienie linii produkcyjnej makaronu wytwarzanego metodą instant. W grudniu Inspekcja Weterynaryjna zatwierdza wdrożenie systemu HACCP na wszystkich liniach produkcyjnych w poznańskiej fabryce. 

2000

W czerwcu Bestfoods Polska uzyskuje Europejski Numer Weterynaryjny, który zezwala na eksport wyrobów do krajów Unii Europejskiej. Ten rok przynosi wielką zmianę w działalności zakładu - po fuzji Bestfoods z Unielverem zakład zmienia nazwę na Unilever Polska S.A. Oddział Unilever Bestfoods Zakład Produkcyjny w Poznaniu - zakład jest 4 oddziałem produkcyjnym Unilevera w Polsce. 

2002

Latem z taśm produkcyjnych schodzą pierwsze kubeczki "Pot Noodle" Knorra z przeznaczeniem na eksport do Wielkiej Brytanii. Rusza również akcja selektywnej zbiórki odpadów. 

2003

Wykorzystując doświadczenia z realizacji programu zbiórki odpadów, zakład opracowuje własne programy środowiskowe w dwóch innych obszarach: zanieczyszczenia wody i powietrza. Dzięki wdrożonym rozwiązaniom udaje się zredukować ilość odpadów i ścieków fabrycznych, a także zmniejszyć stopień emisji zanieczyszczeń powietrza. Jednocześnie trwają przygotowania do jesiennego audytu fabryki. W listopadzie oddział otrzymuje najwyższą ocenę (AAA) w trzech audytowanych obszarach (jakość, BHP i ochrona środowiska). 

2004

W maju fabryka uzyskuje rekomendację Lloyd's Register Assurance Ltd do otrzymania certyfikatów ISO 9001 : 2000, ISO 14001: 1996 i OHSAS 18001 : 1999. A w istopadzie 2006 - otwarcie nowego wydziału produkcji zup płynnych.   

W tej chwili w Poznaniu produkujemy wyroby Knorra, Hellmann’sa i oczywiście Amino. Tu również powstają produkty z oferty dla gastronomii Unilever Foodsolutions.