Bydgoszcz

Kto dziś nie pamięta charakterystycznej reklamy Polleny 2000 "Ociec prać"? To tu wyprodukowano pierwszy karton tego markowego, polskiego proszku do prania.

Zakład produkcji detergentów i kosmetyków w Bydgoszczy1932

Powstanie niemieckiej spółki "Persil Polska S.A.", produkującej głównie proszki mydlane Persil oraz proszek do zamaczania ATA. 

1934-1939

Rozbudowa zakładu (powstaje m.in. warzelnia mydła, produkująca surowiec na potrzeby własne firmy, instaluje się wieżę rozpyłową) przyczynia się do zwiększenia wydajności (dzienna produkcja wynosi 15 ton) i pozwala na eksport proszków do Wolnego Miasta Gdańska. W tym czasie fabryka zatrudnia ok. 200 osób. 

1945

Dewastacja zakładu spowodowana toczącymi się w okolicy działaniami wojennymi. Polscy robotnicy, zatrudnieni uprzednio w fabryce, bronią ocalałych maszyn i urządzeń przed rozkradzeniem. Dzięki temu już w czerwcu możliwe jest zatrudnienie 115 osób i uruchomienie produkcji. 

Na przełomie lipca i sierpnia Alojzy Klonecki, Ludwik Stolpe, Maksymilian Bona i Antoni Kitowicz powołują drużynę strażacką, która liczy ok. 20 osób. Na jej wyposażenie składają się dwie motopompy typu Magirus. 

1946-1948

Inwestycje mające na celu zwiększenie mocy produkcyjnych oraz poszerzenie oferty wyrobów. 

1948

Rusza produkcja mydła i szkła wodnego. 

1950

Wybudowanie (przy aktywnym udziale samych strażaków) murowanej remizy strażackiej z wieżą obserwacyjną i pomieszczeniami socjalno-szkoleniowymi. 

1955

Budowa zbiornika wody o pojemności 500 m3. 

1958

Zastosowanie nowej technologii produkcji mydła AS (do prania w pralkach mechanicznych), które zostaje uhonorowane I miejscem na Jesiennych Targach Poznańskich. Rozpoczęcie produkcji popularnego proszku o nazwie Radion. 

1959

Rusza produkcja perfumowanego proszku Pralux, przeznaczonego do prania białej bielizny. 

1960

Zmiana znaku towarowego - stylizowany herb Bydgoszczy zastąpiony zostaje wizerunkiem białego misia. 

1965

Szóstego maja tego roku następuje oficjalna rejestracja Zakładowej Ochotniczej Straży Pożarnej jako związku posiadającego osobowość prawną. 

1966

Znaczące zmiany recepturowe, polegające na wprowadzeniu detergentów i dodatków uszlachetniających. 

1969

Zmiana nazwy zakładu na Bydgoskie Zakłady Chemii Gospodarczej Pollena.  Uruchomienie produkcji pasty IXI, pasty do prania Komfort, pasty do rąk BHP oraz mydła w proszku Efekt. 

1970-75

Kolejne nowe marki - pasta do prania Miś i proszek do prania Cypisek - pierwszy eksportowy produkt fabryki. 

1976

Powstanie dwóch nowych wydziałów - sulfonacji i produkcji proszków detergentowych, m.in. Bis, Pollena. W tym czasie zakład zatrudnia 545 pracowników. 

1976-77

Wybudowanie nowej remizy strażackiej wraz z zapleczem szkoleniowym oraz wyposażenie OSP w 3 motopompy typu Polonia i 1 typu Rosenbauer. 

1991

17 czerwca Unilever kupuje większościowy pakiet udziałów Bydgoskich Zakładów Chemii Gospodarczej Pollena i tworzy swoją pierwszą polską firmę - Lever Polska. Od tego momentu rozpoczyna się całkowicie nowy etap w historii zakładu: wszechstronna modernizacja, uruchomienie nowych linii produkcyjnych i wdrażanie nowoczesnych technologii a także wprowadzenie do produkcji nowych wyrobów. 

1992

Likwidacja wydziału produkcji proszków mydlanych. 

1994

Obok już istniejących wydziałów (produkcji proszków i sulfonacji) zostaje utworzony wydział produkcji płynnych detergentów (pasty do zębów, szampony i odżywki, płyny detergentowe). Nowymi produktami były proszki do prania OMO i Coral, pasta do zębów Signal oraz szampon Clear.

1996

W maju Lever Polska S.A. przyjmuje nazwę Unilever Polska S.A. Od tego momentu bydgoski oddział produkcyjny nosi nazwę Unilever Polska S.A. Oddział Detergentów i Kosmetyków. 

1998

Rozpoczęcie produkcji toaletowych kostek zapachowych.

2002

Restrukturyzacja fabryki po zamknięciu wydziału produkcji proszków detergentowych. Dzięki wprowadzonym w fabryce zmianom zwiększyły się zdolności produkcyjne wydziału produkcji kosmetyków oraz do zera w całym 2002 roku spadła ilość wypadków przy pracy w kategorii LTA (Lost Time Accidents). W wyniku zaangażowania w udoskonalenie produkcji zakład zdobywa kilka prestiżowych wewnętrznych nagród: Global Hygiene Award 2002 - Europejską Nagrodę w dziedzinie Higieny, HPCE Hygiene Award 2002 - Europejską Nagrodę za osiągnięcia w dziedzinie Higieny oraz brązową nagrodę za szczególne osiągnięcia w poprawie bezpieczeństwa pracy w latach 2000-2002. 

2003

Dalszy rozwój fabryki. Wielkość produkcji rośnie o 35% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Oddział uzyskuje certyfikaty ISO (ISO 9001, ISO 14001, OHSAS 18001) oraz z sukcesem wdraża system TPM (Total Productive Maintenance), który został uznany za wzorcowy w globalnej skali Unilevera. W tym również roku bydgoska fabryka uznana została przez inne światowe oddziały produkcyjne Unilevera za jedną z najlepiej obsługujących swoich klientów. 

2005

Zdobycie wewnętrznych nagród: Bronze Safety Award, Brązowej Nagrody w Dziedzinie Bezpieczeństwa za 1milion godzin bezwypadkowej pracy oraz Unilever Health & Safety at Work Regional Award, Regionalnej Nagrody w Dziedzinie Zdrowia i Bezpieczeństwa Środowiska Pracy za 4 lata bez wypadku.

Potwierdzenie certyfikacji ISO 9001, ISO 14001, OHSAS 18001.

Podjęcie decyzji o inwestycjach w fabryce - rozbudowie wydziału produkcji kosmetyków i uruchomieniu produkcji wyrobów do stylizacji włosów.

Przyzakładowa Ochotnicza Straż Pożarna zostaje wybrana najlepszą jednostką w rankingu prowadzonym przez Zarząd Miasta Bydgoszcz oraz zdobywa 6 pierwszych miejsc w Miejskich Zawodach Pożarniczych.

Fabryka jest najszybciej rozwijajaca się fabryką Unilevera na świecie w kategorii płynów i środków do higieny skóry i włosów - zajmuje 7 miejsce w światowej produkcji Unilevera.

Obecnie w bydgoskiej fabryce wytwarzane są wszystkie najważniejsze i najbardziej znane marki naszych kosmetyków i detergentów: 

  • Pasty do zębów (Signal, Amodent) 
  • Szampony do włosów (Timotei, Sunsilk, Andrelon) 
  • Odżywki do włosów (Sunsilk)
  • Kremy i mleczka do włosów (Dove, Sunsilk)
  • Linia kosmetyków Sunsilk Styling 
  • Mleczka do ciała (Dove)
  • Płyny do kąpieli (Dove) 
  • Kostki toaletowe (Domestos)       

Więcej

20-te urodziny

Minęło 20 lat od pierwszej inwestycji Unilevera w Polsce: 17 czerwca 1991 r. Unilever zakupił większościowy pakiet akcji bydgoskiej "Polleny".